polskidlazaawansowanych jakubuczysi polski_z_jakubem польский ilovepolish instalanguages learnpolish polishlanguage polskidaily польскийснуля польскийязык польськазнуля польськамова учимпольский польскаяграмматика
Przyczyną negatywnych emocji jest złość, irytacja, obrazy, strach, trwoga, nie można nie doceniać mocy i oddziaływania owych negatywnych emocji. Ich niebezpieczeństwo tkwi w narastaniu i akumulacji, co może doprowadzić do fatalnych następstw. Od zwykłej irytacji do stanu afektu jest kilka kroków.
Odpowiadając na pytanie, jak powstrzymywać emocje, nie warto mylić zarządzanie i kontrolę z przygnębianiem własnych uczuć. Owe podejście grozi niebezpiecznymi, a nawet fatalnymi następstwami w postaci depresji, chorób psychosomatycznych. Szczególną cechą przygnębiania uczuć jest próba zapomnieć, a to oznacza skupienie uczuć negatywnych wewnątrz siebie. Kontrola własnego stanu emocjonalnego polega na tym, aby nie dać możliwości opanować się uczuciom negatywnym, albo we właściwym czasie odnaleźć rozwiązanie pozytywne.
Dla większości ludzi produkowanie i akumulowanie emocji negatywnych – to po prostu przyzwyczajenie. Jednak maniera gwałtownie wyrażać swoje uczucia i ostro reagować na nieprzyjemne sytuacje zaczyna negatywnie wpływać na pracę, życie osobiste.
W psychologii istnieje wiele metod, jak nauczyć się powstrzymywać emocje. Algorytm zarządzania własnymi uczuciami składa się z kilku aspektów:
☝️Uświadomienie tego, że emocja zawiera w sobie olbrzymią energię. U niektórych pod wpływem gniewu lub złości zapiera dech, ręce stają się ciężkie, etc. Powstaje potrzeba wyładować swoje uczucia.
☝️Zmiana kierunku procesów fizjologicznych w organizmie. Jeśli chcesz krzyczeć, wszystko niszczyć, płakać, musisz zająć się jakąś sprawą fizyczną. Jednym pomaga generalne sprzątanie mieszkania, innym pompki. W każdym bądź wypadku ćwiczenia fizyczne dają możliwość zapomnieć o problemach. ☝️Zarządzanie dialogiem wewnętrznym.To nabyta zdolność przerzucać swoją uwagę z sytuacji negatywnej na pozytywną. W technice neurolingwistycznego programowania istnieje jeden trick – zapamiętywanie komfortowego i szczęśliwego stanu z fiksowaniem w pamięci określonego działania. Jeśli jesteś szczęśliwa i masz wspaniały humor, dotknij prawe ucho. Powtarzaj to za każdym razem, gdy masz dobry humor.
Dalej w komentarzach ⬇️⬇️⬇️
#jakubczyta
#jakubdbaozdrowie
Babiniec [бабинец] - бабье царство
1️⃣Mówi się tak, gdy w jakimś miejscu jest dużo kobiet. Zbiorowisko osób płci pięknej.
. ☑️- Żona znów urodziła mu córkę! Mają prawdziwy babiniec! - Жена снова родила ему дочь. У них настоящее бабье царство.
.
2️⃣"Babiniec – staropolska nazwa (kruchty) przedsionka kościelnego przeznaczonego dla kobiet żebrzących, w którym nauk katechetycznych mogli słuchać np. kacerze i Żydzi. Nazwa dotyczy także pomieszczeń (przeznaczonych dla kobiet lub żeńskiej służby) synagog, cerkwi i dużych dworów".
.
3️⃣"W większych dworach szlacheckich babińcem nazywano izbę przeznaczoną dla usługi kobiecej". .
Czy znałeś to słowo do dziś?
.
#słowodnia_jakub #polski_z_jakubem #słownictwo #słowodnia#leksyka
#jakubuczysięsłów #польскийязык #польскийснуля #польськамова#польськазнуля #учимпольский#польскиеслова #babiniec #polskidlazaawansowanych
Można "być na szczycie góry" ( to be on top of a mountain), to znaczy w jej najwyższym miejscu.
.
Jednak, wyrażenie "być na szczycie" ( to be on top) możemy również potraktować przenośnie ( treat metaphorically). Wówczas będzie oznaczało: "być w najlepszym momencie kariery" ( to be in the best time of one's career).
.
Przykład:
O zespołach, które dziś są na szczycie, za dwadzieścia lat nikt już nie będzie pamiętał.
In twenty years nobody will remember the groups that are on top right now. .
.
.
Photo by Freepik/Bedneyimages.
.
"Pozostawić niesmak" ( to leave a bad taste in one's mouth) oznacza "pozostawić niemiłe wrażenie, zniechęcić, zdegustować."
.
Przykład:
Debata pozostawiła niesmak: politycy tylko kłócili się i obrażali nawzajem.
The debate left a bad taste in my mouth. The politicians only quarrelled and insulted each other.
.
.
.
The photo by Freepik.
"Zaszufladkować kogoś" (ja zaszufladkuję, ty zaszufladkujesz) oznacza "zaklasyfikować kogoś schematycznie, nie zastanawiając się, jaki jest naprawdę".
.
Na przykład: Marilyn Monroe została zaszufladkowana jako słodka idiotka ( was labelled as a bimbo) i dlatego nikt nie proponował jej interesujących ról.
.
"Zaszufladkować" ma negatywny oddźwięk. Jeśli ktoś nas zaszufladkował ( has labelled us), to znaczy, że widzi nas w uproszczony sposób ( sees us in a simplified way), skupia się na jednej naszej cesze ( focuses on our certain feature) , nie zauważając innych naszych umiejętności.
.
Ktoś kiedyś zaszufladkował Cię jako językowego świra?
Have you ever been labelled as a language freak?
Słowo dnia: POMOC
. ✔️POMOC [Помоц] - помощь/допомога/Aid (help/assistance)
.
✔️Słownik języka polskiego PWN podaje taką definicję tego słowa:
pomoc
1. «działanie podjęte dla dobra innej osoby»
2. «osoba lub grupa osób pomagające komuś»
3. «coś, co pomaga w trudnej sytuacji, czyni ją mniej uciążliwą»
4. «osoba zatrudniona do wykonywania prostych, mniej odpowiedzialnych prac»
5. «przedmiot ułatwiający wykonywanie jakichś czynności»
6. «w drużynie piłkarskiej lub hokejowej: grupa zawodników, których zadaniem jest wspomaganie obrony lub ataku»
.
✔️Potrzebuję pomocy! [Потшэбуе помоцы]. - Мне нужна помощь!
.
✔️Pomoc i wsparcie przyjaciela w trudnej chwili jest tym, czego potrzebujemy. [Помоц и вспарче пшыячеля в труднэй хвили ест тым, чэго потшэбуемы]. - Помощь и поддержка приятеля в трудную минуту (дословно: мгновение) - это то, в чём мы нуждаемся.
.
✔️Czasami bywa trudno udzielić pomocy. [Часами быва трудно уджеличь помоцы]. - Иногда бывает трудно оказать помощь.
.
Jak brzmi to słowo w twoim języku
.
#słowodnia_jakub
#polski_z_jakubem
#jakubuczysięsłów
#учимпольский #польскийязык#польскийснуля #польськамова #польськазнуля #польский #językpolski #polski #polskidlazaawansowanych
#slowkodnia #slowodnia #słowodnia #słownictwo #słówkodnia #leksykapolska
Krępujący to znaczy niezręczny, żenujący, zawstydzający.
.
Jeśli coś jest krępujące, to czujemy się przez to nieprzyjemnie, nieswojo, czasem nawet zawstydzeni.
.
Czasami gdy spotykamy w autobusie dawno niewidzianego znajomego i musimy spędzić z nim pół godziny, a po dwóch minutach kończą się wszystkie tematy do rozmowy i zapada KRĘPUJACA CISZA , to dopiero możemy odczuć, co to znaczy, że coś jest "krępujące". Och!
.
.
Photo by Freepik.
Idiom na dziś brzmi: uważać się za pępek świata (literally: to think of oneself as the navel of the world).
.
"Uważać się za pępek świata" znaczy tyle co "uważać się za najważniejszego, najlepszego, najmądrzejszego, najpiękniejszego, najzdolniejszego" itd. Wstawcie po naj jakąkolwiek dobrą cechę.
.
Ten, kto uważa się za pępek świata, jest zarozumiały. Wyrażenie więc jest ironiczne. Gdy go używamy, wyśmiewamy się z tej osoby. .
A co to w ogóle jest pępek? To część ciała, taka okrągła blizna po środku brzucha, która zostaje po odpadnięciu pępowiny (czyli tego, co łączy matkę z dzieckiem do momentu narodzenia).
.
▶️ Przykład:
Ta randka w ciemno to był kompletny niewypał. Facet uważa się za pępek świata, cały czas mówił o sobie.
▶️ The example's translation:
That blind date was a complete flop. The guy thinks of himself as the centre of the universe and talked of nothing but himself.
.
.
.
Photo by Alireza Dolati.
Wyrażenie "rubensowskie kształty" odnosi się przede wszystkim do kobiet.
.
Rubens malował kobiety niezbyt chude i stąd wzięło się wyrażenie "kobiety o rubensowskich kształtach" ( rubenesque).
.
Mówimy o kobiecie, że ma rubensowskie kształty, gdy w delikatny sposób, nie wprost, chcemy powiedzieć, że nie jest szczupła.
.
Neutralny, niemal medyczny, termin na takie osoby to osoby "otyłe". Z kolei potocznie, ale negatywnie, mówi się, że są "grube". Natomiast kolokwialny, pozytywny przymiotnik to "pulchne".
.
.
Photo by rawpixel/Freepik.