psychoterapia badania dzieci interesuj pedagogika psychologia psychoterapiarodzinna psychoterapiasystemowa rodzina skypepsychoterapia socjologia system uzaleznienia wyszk wyszkow skypepsychoterapia
Czasem do problemu #złości u dzieci należy podejść z jeszcze innej perspektywy. Zgodnie z myśleniem systemowym reakcja jednej osoby jest uwarunkowana funkcjonowaniem systemu (tutaj rodziny), którego ta osoba jest częścią. Dla przykładu, nadmierna złość dziecka może wiązać się z nadopiekuńczością lub nieobecnością rodzica, tudzież z nieprawidłową relacją z rodzeństwem. Kombinacji wzajemnego oddziaływania może tu być naprawdę wiele, co ważne jednostki oddziałują na siebie wzajemnie (działa tu tak zwane sprzężenie zwrotne). Dla rodziny, w której relacje rozwijają się w sposób nieprawidłowy zaleca się psychoterapię systemową. Wtedy pomocą psychologiczną objęta jest nie tylko osoba, której dotyczy problem, ale cały jej system. Jednym z narzędzi terapii rodzinnej jest tworzenie genogramu.
#psychologia #psychology #psychoterapia #systemowa #rodzinna #rodzina #relacje #więź #układ #genogram #psychoterapiasystemowa #psycholog #mamapsycholog #mama #mamamamom #instamama #instamatka #instamum #instamateczka #instamateczki #mamanainstagramie #posiódme #rodzinatosiła
#psychoterapiasystemowa
Każdy z nas jest SYSTEMEM, żyjemy w SYSTEMACH, stykamy się i przenikamy z różnymi SYSTEMAMI.
Psychoterapia systemowa, to psychoterapia indywidualna, par i małżeństw, rodzinna, grupowa; psychoterapia dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych- różnych SYSTEMÓW (pojedyńczych i mnogich, dużych i małych, mniej i bardziej złożonych/zorganizowanych). *System- złożona rzecz, zbiór elementów.
Całość nie jest prostą sumą, ale nową jakością. *Autopojeza (autopoieza, autopoeza) to zdolność do samotworzenia i samoodtwarzania się (samoodnowy), która umożliwia przetrwanie systemu oraz jego dalsze istnienie i rozwój. Pojęcie to zastosowali na początku lat 70. XX wieku dwaj chilijscy biolodzy, Humberto Maturana i Francisco Varela, do opisania istot żywych jako systemów; rozpropagował je na gruncie nauk społecznych (szczególnie socjologii) Niklas Luhmann.