скоп ebash graffiti graffitirussia smastcrew streetstyle undeground macedonia skopje skop македон travel colorfulsummer music pfys punk бухарест дрогобич саф соф resen
Я довго думала, що написати з нагоди Шевченкових днів. Спочатку в голові спливали якісь цитати, потім була ідея написати маловідомі факти про Великого Кобзаря, але, зрештою, я вирішила, що це не дуже цікаво. Тому я вирішила розповісти про Шевченка, як то кажуть, через особистісну ретроспективу.
Так от, в моєму житті Шевченка було дуже багато. Бабуся - викладач української мови та літератури, вдома була купа збірок Шевченка, а його буквар став однією з перших прочитаних мною книг. Далі були гімназія ім.Т.Г.Шевченко і університет Т.Г.Шевченко. Тарас Григорович культивувався - в школі на уроках праці дівчата вишивали хрестиком його портрети, а в універі був курс із Шевченкознавства і ціла кафедра. На лекціях і семінарах деякі викладачі розповідали неймовірні речі, наприклад, що Шевченко був цнотником (у мене з цього приводу навіть збереглося глузливе посвідчення), і що на нього потрібно молитися. Все це породжувало безкінечні кепкування студентів. Одного разу ми наприклад знайшли в Інституті золоту скульптуру Шевченка і «пожаліли» нещасного Кобзаря.
Також були поїздки в Канів, де ми тижнями жили у заповіднику на мівіні і пюре з пакетів, збирали фольклор та діалектизми, відвідували могилу Шевченка на Чернечій горі. В той час це було єдине місце в районі, де ловив мобільний зв‘язок і можна було зв‘язатися з рідними, тому ми на всіх тих фотках з телефонами коло вуха.
За життя я побувала у багатьох шевченківських місцях, найбільшим сюрпризом було знайти пам‘ятник Шевченку у Скоп‘є, столиці Македонії.
Тим не менше ніхто з моїх друзів, однокласників або одногрупників творчість Кобзаря не любив. Всі вважали її занадто депресивною і регулярно зізнавалися у любові до видатного письменника просто тому, що так було заведено.
Особисто я почала розуміти творчість Тараса набагато пізніше. І зробила висновок: уся ця педагогічна система з культом Шевченко абсолютно неправильна.
З письменників не можна робити культ і нав‘язувати їх штучно.
Тарас Шевченко був звичайною людиною, зі своїми слабкостями і приколами. Він малював себе голим, мав позашлюбних дітей, пиячив. Для чого приховувати ці факти і творити кумира? Далі у коментарях