socjologia psychologia psychoterapia badania rodzina pedagogika sociology dzieci interesuj psychoterapiarodzinna psychoterapiasystemowa skypepsychoterapia system uzaleznienia wyszk wyszkow bookstagram poland filozofia studia warsaw books warszawa polska ifispan nauka wfisuw bibliotekawydzialowa gdansk uzaleznienia
"Nawyki nie są przeznaczeniem. Można je ignorować, zmieniać lub zastępować.
___
Wiecie, że poradniki stanowią dla mnie okazję do samorozwoju i przepadam za tą formą nauki i przyjemności w jednym. Tym razem dzięki @rozsadny_minimalizm i jej book tourowi mogłam się trochę dokształcić w kwestii nawyków. Po raz pierwszy czytałam książkę stricte o nawykach i od razu powiem wam, że po jej skończeniu pobrałam dwa audiobooki również w tym zakresie od @wydawnictwo_sensus Temat na tyle mnie zaciekawił, że postanowiłam zgłębiać go dalej, tym razem na słuchawkach.
Nawyki mogą powstawać poza naszą świadomością, ale można je również kształtować celowo. Najistotniejszym co wyniosłam z lektury jest to, że jeśli tkwią w nas zakorzenione nawyki to można je rozłożyć na czynniki pierwsze i je podmienić. To nie jest tak, że coś nas opanowało i koniec. Możemy nad tym pracować. Możemy również stworzyć zupełnie nowe przyzwyczajenia. Zależy to od nas. Autor podsuwa niejako gotową receptę. To rzadko spotykane w poradnikach, bo zazwyczaj jest dużo omawiania tematu, ale konkretów niewiele. Tu jest inaczej. Są w każdym rozdziale podawane również historie osób, w których widzimy jaką drogę przechodzą aby zwalczyć szkodliwy nawyk lub wypracować nowy bądź go zamienić. Mamy odniesienie do życia prywatnego i zawodowego. I po każdym rozdziale bogatą bibliografię i wyjaśnienia, z czym spotykam się po raz pierwszy, aby tak szczegółowo opisane były źródła. Dzięki temu miałam większe zaufanie do autora. Dodatkowo kupił mnie tym, że naprawdę pisał wprost co uważa, a nie mamił nas opowieściami nie dotyczącymi tematu. Oby więcej takich lektur na rynku.
___
A wy czytaliście ostatnio coś z zakresu psychologii?
Jakie wyzwania stawia przed ludzkością teraźniejszość? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy po naszą biblioteczną nowość tygodnia
.
Our new book of the week
#bibliotekakaafm #biblioteka #library #bookstagram #bookstagrampl #bookcollection #bookmood #bookshelf #books #bookworm #future #civilization #xxiwiek #21century #sztucznainteligencja #ai #książki #chocolate #czekolada #yuvalnoahharari #społeczeństwo #socjologia #sociology
"Możemy nie pamiętać doświadczeń, które doprowadziły do ukształtowania się nawyków, ale kiedy już zadomowiły się w naszych mózgach, wywierają wpływ na zachowanie - często bez naszej świadomości tego faktu." - Charles Duhigg - Siła nawyku
___
Czytam niniejszy poradnik dzięki book tourowi u @rozsadny_minimalizm i zaczynam obecnie 3 rozdział, czyli około 100 stronę. Jak narazie dobrze mi się czyta, a książka obfituje w różne przykłady nabywania nawyków w prywatnym życiu lub w pracy, jak też zastępowania ich innymi. Temat mnie ciekawi, więc z uwagą będę kontynuować.
___
A wy jak sądzicie, łatwo stworzyć nawyki? Macie jakieś swoje, te w pełni świadome? Czy może nad jakimś pracujecie?
Dlaczego pierwszą myślą o drugim człowieku, który zachowuje się inaczej niż ja, jest inwektywa?
Czemu uważamy, że jeśli ktoś postępuje wedle własnych motywacji to dlatego, że jest głupszy, mniej wykształcony, naiwny, przekupiony i w zasadzie to gówno warty?
.
Czy mamy aż tak niskie poczucie własnej tożsamości i pewności siebie, że musimy kopać innych żeby złapać oddech?
Czy naprawdę jedyną drogą w postrzeganiu innego człowieka jest założenie okularów pogardy, niechęci i idącej za tym agresji?
.
.
.
Czemu tak trudno nam jest wyjść ze swojej bańki myślenia, że tylko my mamy rację i zrozumieć że ta racja ma prawo bytu wyłącznie dla nas? I że nikt nie musi jej podzielać? I jej nie podzielanie nie jest równoznaczne z tym, że danego człowieka - człowieka, istotę która myśli, czuje, doświadcza, przeżywa - można poniżać?
.
.
Reakcje po niedzielnych wyborach jeżą mi włosy na całym ciele.
Reakcje pełne pogardy dla tych „mocherów, głupich kupionych za 500 plus wieśniaków, zapatrzonych katoli, którzy nie rozumieją życia"
.
Kiedy nam się zatrzasnęły klapki na oczach do tego stopnia, że pogardzamy innymi zarzucając tym innym jednocześnie pogardę do nas?
.
.
Wiem.
Trudno jest spojrzeć na siebie krytycznie. Zdać sobie sprawę z tego, że ja też to robię.
Też pluje na ludzi, też ich obrażam, też się z nich nabijam.
Trudno jest zrozumieć, że to że oni to robią nie znaczy że ja też mam tak postępować.
.
Nie zmienimy nic jeśli nie zmienimy tego co sami myślimy i mówimy.
Nie zmienimy nic jeśli będziemy robić dokładnie to, co zaznaczamy jako temat do zmiany.
Nie zmienimy nic pogardą, agresją, nienawiścią, niechęcią i podziałami.
Nie zmienimy nic jeśli nie zaczniemy działać inaczej.
.
A inaczej zaczyna się tam gdzie zamiast pogardy idzie zrozumienie, chęć poznania, szacunek i umiejętność tolerowania tego, że mamy różne poglądy i mamy prawo z nimi żyć godnie.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
#erillkowerozkminyinstagramowe #polityka #politologia #socjologia #psychologia #człowiek #wybory #wybory2019 #zmiana #inspiracjanadziś #dzialamy #zmiany #nauczanie #kompetencje #pedagogika #wykład #mądrość #edukacja #wiedza #siłaicharakter #świadomość #przebaczenie #wspólnota #pokora #człowiek #filozofia
Prognozowaniem psychologiczno-kryminologicznym zajmuje się biegły psycholog sądowy, ma on ocenić ryzyko występowania recydywy. Opinia taka jest niezbędna przy rozpatrywaniu wniosku o przedterminowe warunkowe zwolnienie lub o przerwę w wykonaniu kary. Prognozowanie kryminalne jest jednocześnie najsłabiej rozwiniętą gałęzią psychologii sądowej. Paradoks, prawda? Brak schematu ułatwiającego działania diagnostyczne stanowi poważny problem, podobnie jak brak współpracy z sądem penitencjarnym w kształceniu biegłego psychologa. Ta książka stanowi podręcznik zawierający teorię - początki prognozowania, badania, psychologiczne korelaty recydywy, procedurę, praktykę i przykłady. Dla wszystkich zainteresowanych tematyką sądową, psychologiczną i socjologiczną.
.
A dla wytrwałych, którzy czytają do końca bonus: dlaczego mnie to interesuje?
Bo byłam parę razy w więzieniu... Na oddziale terapeutycznym przede wszystkim
Czyli że ze mnie bandyta z uzależnieniami?
No.. Na szczęście nie po prostu studiowałam resocjalizację i miałam praktyki .
.
@wydawnictwoaktywa #jarosławstukan #prognozowaniepsychologicznokryminologiczne #prognozowanie #psychologia #kryminologia #recydywa #resocjalizacja #socjologia
Czasem myślę o tym, jak dużo rzeczy muszę na co dzień tolerować. Nie akceptować i przyjmować bezwarunkowo, ale tolerować właśnie. Zgadzać się na to, że są w mojej przestrzeni. Że ją razem współdzielimy.
Czasem niechętnie, czasem patrząc na siebie bykiem. Bo jeśli granice tej wzajemnej tolerancji przekroczymy, ześlizgniemy się w brak człowieczeństwa, w prymitywizm, a może... No właśnie. Dokąd? Tolerancja to coś, co pozwala światu na trwanie w najlepszej możliwej formie. Kiedy jej brakuje, powstają skrajności.
Jak dobrze, że dzisiaj już piątek.
.
.
.
@wdrodze_miesiecznik fajnie, że jesteście.
.
.
#książki #książka #czytam #bookstagram #bookstagrampl #bookstagrampolska #czytanie #czytaniejestsexy #bookclub #ksiazkoholizm #książkoholik #instabook #book #books #książniczka #bookstagramtopasja #biblioteka #biblioteczka #literatura #blogioksiążkach #recenzja #blogliteracki #polskadziewczyna #polishgirl #terazczytam #czytamzlegimi #polska #socjologia #tolerancja #miesiecznikwdrodze
Cześć
Jestem @hard_working_ania i dziś opowiem o kierunku, który studiuje czyli socjologii. Dlatego, że studiuje na licencjacie na Uniwersytecie w Białymstoku to na ten temat będę udzielała najwięcej informacji jednak chciałabym zapoznać przyszłych studentów po prostu z socjologią, o której często wiele osób nic nie wie.
✅ Socjologia to studia humanistyczne jednak korzystamy również z matematyki, a dokładnie to statystyki
✅ Przez dwa lata, co semestr miałam różne zajęcia z pracy z programem SPSS. Właśnie do obliczeń statystycznych, robienia wykresów, tabel. Po prostu przedstawiania danych w łatwiejszy sposób.
✅ Na drugim i trzecim roku każdy student musi zapisać się na moduł praktyczny. Są to dwa zajęcia w pierwszym semestrze i dwa drugim, które mają odpowiadać naszym zainteresowaniom i mają być jak największą praktyką. Do wyboru są takie moduły jak: komunikacja interpersonalna, gdzie mamy zajęcia z wystąpień publicznych i socjotechnik, socjologia coachingu czyli podstawy pracy coacha (można wybrać coaching na II stopniu i wyrobić certyfikat uznawany z całej UE) czy pracownia sztuki społecznej, na której poruszane są kwestie związane z teatrem, emocjami i rolą odbiorcy.
✅ Inne przykładowe zajęcia, które miałam to: psychologia społeczna, mikrostruktury, makrostruktury, logika, filozofia, social media, procesy ludnościowe, badania jakościowe.
Co można robić po socjologii ❔
Możliwości jest wiele. Można pracować w takich miejscach jak: działy marketingu, reklamy, PR i wszędzie co z nimi związane, HR, redakcje, gazety, media, w firmach zajmujących się badaniami rynku, w administracji publicznej, think-tankach, NGO, e-commerce, lub wspomnianym już wcześniej coachingu.
#socjologia